FAQ

Ders Kayıtları, Mezuniyet Durumu ve Krediler

1.  Aldığımız 49 kodlu derslerden kaçının kredisi sayılıyor?

            49 kodlu derslerden maksimum 4 tanesinin kredisi toplam kredinize sayılır.

 

2. En fazla kaç tane PA dersi alabiliyoruz?

            PA kodlu derslerden maksimum 4 tanesinin kredisi toplam kredinize sayılır.

 

3. 4 tane PA ve 49 kodlu ders alma hakkımız var; peki PA ve 49 kodlu derslerin her birinden mi 4’er tane alabilirim, yoksa ikisi toplamda 4 mü etmeli?

            49 ve PA kodlu derslerin her birinden 4’er tane alabilirsiniz.        

 

4. Ders kayıtları, almam gereken krediler vb. bilgileri bulabileceğim bir web sayfası yok mu?

            Bu tip konular ile ilgili her zaman bölüm web sitemizin ana sayfasındaki “Registration & Departmental Program” linkini (aşağıda) incelemenizi öneririz: http://psychology.boun.edu.tr/docs/registration%20&%20program%20guid.pdf

 

5. Fazla kredi almam sorun olur mu? Fazla krediyle mezun olabilir miyim?

            Hayır, fazla kredi almanız sorun olmaz, mezuniyetinizde bir engel taşımaz.

 

6. Öğrenciliğimi uzatmak istiyorum. Ders/kredi zorunluluklarımı tamamladıktan sonra öğrenci olarak ders almaya devam edebilir miyim?

            Öğrenciliğinizi uzatmak, ancak belirli koşullar altında mantıklı bir karar olabilir. Bu koşulları danışmanınızla konuşup öğrenciliğinizi uzatmaya karar verdiyseniz; aklınızda bulundurmanız gereken, ders ve kredi zorunluluklarınızı yerine getirmeniz durumunda otomatik olarak mezun olacağınızdır. Öğrenciliğinizi uzatmak için en kolay ve risksiz yol, özellikle tek dönem uzatmak istediğinizde, serbest seçmeli dersler kategorisinden kredi eksiği bırakmanızdır. Zorunlu bir psikoloji dersini almayarak da öğrenciliğinizi uzatabilirsiniz.

 

7. 15 Krediden az ders alabilir miyim?

            Eğer sistem sizi “SENIOR” olarak tanımlıyorsa, danışmanınız da onaylıyorsa alabilirsiniz.

 

8. 4. sınıfta olan bir öğrenci birinci sınıfta almış olduğu bir dersi dilekçe ile tekrar alabilir mi?

            Hayır. Yönetmeliğe aykırı olduğu için bu dilekçe kabul edilmez. Yönetmeliğe göre öğrenciler üç dönemi geçtikten sonra bölüm derslerini hiçbir şekilde “repeat” edemiyor. “Non-departmental must courses” ve “Unrestrictive Elective”ler DD ve DC ise istenirse bu süre içinde repeat edilebilir.

 

9. Daha önce alıp başka bir dersle “repeat” ettiğim dersi şimdi tekrar alabilir miyim?

            Hayır, maalesef başka dersle repeat ettiğiniz zaman o dersi tekrar alma hakkınızı kaybediyorsunuz. Onaylanması zor olmakla birlikte, böyle bir durum, ancak fakülte kurulundan geçerek, ilk aldığınız dersin tekrar “F” konumuna düşürülmesi ve ikinci dersinizin “seçmeli” olarak değiştirilmesi durumunda mümkün olabilir.

 

 10. Gerekli ortalamaya sahip olduğum halde, transkriptimde F ya da W (Withdrawal) olması, mezun olurken Onur ve Yüksek Onur Belgesi alma durumumu etkiler mi?

            Eğer ortalamanız tutuyorsa, Onur ya da Yüksek Onur belgeleri için transkriptte F ya da W bulunmaması gibi şartlar aranmaz. Onur ya da Yüksek Onur öğrencisi olmanız için iki koşul vardır; genel not ortalamanız, ve okulu 8 dönem içerisinde bitirmiş olmanız*. Onur/Yüksek Onur öğrencisi olmanız için bu iki koşulu da sağlıyor olmanız gerekir.

*8 dönem içinde bitirme koşulu, Exchange’e gitmiş olan öğrencilerde aranmaz.

 

11. Notla (Örn., DD ile) geçtiğim dersi kendisiyle repeat edip W ettim. Eski notum sayılıyor mu?

            Evet. Daha önce dersi alıp da belirli bir notla geçtiyseniz, W ettiğinizde ders en son geçtiğiniz notla sayılır.

 

 

12. Mezun olmak istiyorum, ancak transkriptimde hala F olan dersler var. Mezun olmamda sorun çıkar mı?

            Transkriptinizde F olan bir ders var ise mezun olamazsınız. Dersi kredili ya da non-credit almış olmanız bu durumu değiştirmez. Mezun olabilmek için F olan derslerinizi Repeat etmeniz gerekmektedir.

Yüksek Lisans ve Doktora Başvuruları

1. Bahar dönemi için yüksek lisans / doktora başvurusu alıyor musunuz?

 • Hayır. Bölümüzde yalnızca güz döneminde başlanmak üzere yüksek lisans / doktora programları açılmaktadır.

 

2. Lisansım Psikoloji değil. Yine de yüksek lisansa başvurabilir miyim?

 • Bu durum ile ilgili her sene aynı şekilde süregelen bir uygulama bulunmamaktadır; kimi yıllarda lisansı Psikoloji olmayan adayların başvurusu kabul edilmekte, kimi yıllarda bu durum mümkün olmamaktadır. Bu nedenle kişilerin üniversitemiz programlarına başvuruların yapıldığı web sitesinde yayınlanan güncel yüksek lisans programı ilanında ilgili alanı kontrol etmeleri gerekmektedir.
 • Lisansı psikoloji olmayan adaylar, eğer yüksek lisans programına kabul edilirlerse 1(bir) yıl süreyle Psikoloji lisans programındaki temel dersleri alacakları bir Bilimsel Hazırlık programına tabi tutulurlar. Bu süre içinde Bilimsel Hazırlık sınıfında başarılı olan öğrenciler, daha sonra Yüksek Lisans dersleri almaya başlayabilirler.

 

3. Yüksek lisansım Psikoloji değil. Yine de doktoraya başvurabilir miyim?

 • Klinik Psikoloji doktora programına başvuruda bulunabilmek için Klinik Psikoloji yükseklisans derecesine sahip olmanız gerekmektedir.  Psikolojik Bilimler doktora programı psikoloji ile alakalı alanlarda (dilbilim, bilişsel bilim, sinirbilim, bilgisayar bilimi, vs.) yükseklisans almış adaylara açıktır.

 

4. Başvurulardaki faktörlerin ağırlıkları nelerdir? Lisans ortalamam/ALES skorum düşükse hiç şansım yok mu?

 • Lisans ortalamanız, ALES skorunuz vs. tek başına etki yaratmayacaktır; asıl önemli olan sizin başvuru paketinizin bütünüdür. Başka bir deyişle; genel not ortalamanız, sınav skorlarınız, niyet mektubunuz, bilim sınavı ve mülakattaki başarınız, araştırma deneyiminiz vs. gibi tüm faktörlerin bütününün kabul alma sürecine etkisi vardır.

 

5. Her sene yüksek lisans / doktora programı açılıyor mu?

 • Lisansüstü programlarımızın hepsi her yıl açılmayabiliyor. Her yılın Şubat-Mart aylarında, bir sonraki akademik yılın (Eylül’de başlanmak üzere) lisansüstü başvuru duyurusu web sitesinde yayınlanır. Bu aylarda, web sitesini takip edip güncel duyuruya ulaşabilirsiniz.

 

6. Lisansüstü programlara başvuru için gereken bir sınava (örn. ALES) girdim fakat tekrar girersem daha yüksek bir puan alabileceğime inanıyorum.  Acaba başvurular tamamlandıktan sonra sınava tekrar girip yeni bir puan gönderebilir miyim?

 • Başvurular esnasında ALES/GRE/GMAT  ya da dilskorunuzu belirtmemeniz durumunda, bölümümüzden kabul alırsanız kabulünüz “şartlı kabul” olacak ve ilgili skorunuzu kesin kayıt tarihine kadar Kayıt İşleri’ne vermeniz gerekecektir.

 

7. Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümü olarak lisansüstü programlara sadece kendi bölümünüzden öğrenci aldığınıza dair söylentiler duyuyorum. Başka bir bölüm/üniversiteden geliyorum; hiç şansım yok mu?

 • Bölümümüz lisansüstü programlarına gelen başvuruları, öğrencinin akademik potansiyeline göre değerlendirmekteyiz. Geçmiş senelerde kabul ettiğimiz birçok öğrencinin kendi bölümümüz dışında çeşitli bölüm ve üniversitelerden olduğu da göz önüne alındığında, bahsedilen durumun yalnızca bir söylenti olup gerçeği yansıtmadığı görülmektedir.

 

8. Bölümünüze lisansüstü programlarından birisine kabul aldıktan sonra İngilizce hazırlık okuyabilir miyim?

 • Ne yazık ki bölümümüz lisansüstü programları için İngilizce hazırlık kontenjanı yoktur.  Lisansüstü programlarımıza kabul almak için bir dil sınavıyla (BÜEPT, TOEFL vs.) İngilizce yeterliliğinizi göstermeniz beklenmektedir.  Ayrıca bilim sınavı ve mülakat da İngilizce yapılmaktadır.

 

9. Bilim sınavında ne çıkıyor? Nasıl hazırlanabilirim? Kitap önerir misiniz?

 • Bilim sınavı iki kategoriden oluşmaktadır.  Bir kategoride araştırma metodları / istatistik bilgisini kullanarak cevap vereceğiniz sorular, diğer kategoride ise özel olarak başvurduğunuz alana ait (örn., gelişimsel psikoloji, sosyal psikoloji vs.) soru(lar) olmaktadır.  Herhangi bir kitap önermiyoruz; sınava giriş düzeyindeki ders kitaplarından herhangi birini kullanarak hazırlanabilirsiniz.

 

10. Doktora başvurusunda istenen araştırma önerisini yazarken nelere dikkat etmeliyim?

 • İngilizce olarak yazılacak proje önerisinin konusu başvuru sahibince belirlenecek ve önerinin başvuru sahibi tarafından bağımsız olarak geliştirilmiş olması koşulu aranacaktır. Önerinin, referanslar hariç maksimum 3000 kelime olması beklenmektedir. Beklenti, önerilen projenin özgünlük değerinin yüksek, teorik olarak anlamlı ve yapılabilir olmasıdır. Proje önerisinde detaylı bir literatür özeti sunulmalı, projenin amacı (ya da amaçları) projede önerilen çalışmanın (veya çalışmaların) yöntemi ve verilerin analizinde kullanılacak yaklaşım net bir şekilde açıklanmalıdır. Proje önerisi 150-200 kelimelik bir özet içermeli ve APA kurallarına uyulmalıdır. Adayların psy@boun.edu.tr adresine yazarak proje önerisi formatı hakkında danışmaları önerilmektedir.

 

11. Eğitim dili İngilizce olan bir bölümden mezun oldum, yine de belirtilen dil sınavlarından birisine girmem gerekiyor mu?

 • Eğitim dili İngilizce olan bir okuldan mezun olsanız dahi başvuru koşulları altında belirtilen sınavlardan birinden geçerli bir puan almanız gerekmektedir.

 

12. Yurt dışında bir üniversiteden mezun oldum, denklik için ne yapmam gerekiyor?

 • Öğrencinin denklik için Yükseköğretim Kurulu'na (YÖK) denklik başvurusunda bulunması ve denkliği uygun görülenlerin belgesini başvuru belgelerine eklemesi gerekmektedir. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. 

Bölümde Yürütülen Deneyler

1. PSY 101 / PSY 241 dersi öğrencisiyim. Bölümde yürütülen deneylere katılıp fazladan kredi alabileceğim söylendi. Deneylere ismimi nereden yazabilirim?

            Bölümde yürütülen deneylere katılmak için rps.boun.edu.tr adresine boun uzantılı e-posta adresiniz ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz. Katıldığınız deneylerin deney numaralarını, yer ve zamanlarını, ve deney yürütücüsünün iletişim bilgilerini (telefon numarası ve e-posta adresi) not etmeniz gerekmektedir. 

 

2. Deneylerden kaç kredi topladığımı dönem içerisinde nereden görebilirim?

            Topladığınız kredileri Research Participation System üzerinden görebilirsiniz. Bazı deney yürütücüleri deney kredilerini katılım sonrasında vermeyi tercih ederken, bazıları dönem sonunda vermeyi tercih etmektedir. Bu nedenle deneylerden topladığınız kredi sayısına ilişkin en doğru bilgiye dönem sonunda ulaşabilirsiniz. Dönem sonunda size topladığınız deney kredileriyle ilgili bir e-posta yollanacak ve bir hata varsa itiraz etmeniz için süre tanınacaktır. 

 

3. Bir deneye adımı yazmıştım. Deney numarasını / araştırmacının adını / deneyin yerini not almayı unutmuşum. Ne yapabilirim?

            Katılmak üzere listeye isminizi yazdığınız deneylerin bu bilgilerini bir yere not edip onları saklamakla yükümlüsünüz. Bu gibi durumlarda araştırma görevlileri size yardımcı olamayabilir.

 

4.  Tüm deneylere katıldıysam ders notum mutlaka bir harf yükselecek mi?

            Tüm deneylere katılmış olmanız ders notunuz mutlaka bir harf yükseleceği anlamına gelmeyebilir. PSY 101 öğrencileri maksimum 5, PSY 241 öğrencileri maksimum 3 kredi toplayabilirler. Topladığınız krediler, dönem sonu notunuza eklenir ve daha sonra harf notunuz dersin hocasının belirlediği aralıklara göre saptanır.

Çift Anadal ve Yandal

1. Bölümünüzün yandal programı var mı?

            Bölümümüzde yandal programı bulunmamaktadır.

 

2. Bölümünüzde Çift Anadal yapmak istiyorum. Hangi bölümlerde okuyan öğrenciler Çift Anadal Programınıza başvurabiliyor? 

            Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji, Batı Dilleri ve Edebiyatı, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Ekonomi, İşletme, Felsefe, ve Tarih bölümlerinde okuyan öğrencileri bölümümüze çift anadal başvurusunda bulunabilirler. 

 

3. Çift anadal programına kaçıncı sınıfta başvurabilirim?

            Çift anadal programı başvuruları en erken 2. dönemin sonunda, en geç 4. Dönemin sonunda yapılabilir.

 

4. ÇAP öğrencilerinin danışmanı kimdir? Bir tane mi danışmanım olacak, yoksa her iki bölümden de mi danışmanlarım olacak?

 

            2013 İlkbahar döneminden itibaren ÇAP öğrencilerine kayıtlı olduğu her iki bölümden de birer danışman atanır, bu danışmanlardan biri asıl danışman olarak belirlenir; program onaylama başta olmak üzere diğer konularla da ilgilenecek olan kişi asıl danışmandır. 

Kurum İçi ve Kurumlararası Yatay Geçiş

1. Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümüne geçmek istiyorum. Kaçıncı sınıfta olmam gerek?

            Yatay geçiş başvurunuzun değerlendirmeye alınabilmesi için 1. ya da 2. sınıfı bitiriyor olmanız gerekmektedir. Başka bir deyişle, başvurular en erken 2. dönemin sonunda, en geç 4. dönemin sonunda yapılabilmektedir.

 

2. Yatay geçiş başvurusunda bulunabilmek için gerekli koşullar (GPA, İngilizce vs.) nelerdir?

            Başvuru için gerekli belge ve gerekliliklere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

                        (a) Boğaziçi Üniversitesi öğrencisiyseniz, http://www.boun.edu.tr/tr-TR/Content/Adaylar/Lisans_Programlarina_Basvuru/Genel_Bilgiler.aspx

                        (b) Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi değilseniz, http://www.boun.edu.tr/tr-TR/Content/Adaylar/Lisans_Programlarina_Basvuru/Kurumlararasi_Yatay_Gecis.aspx

 

3.  Bahar döneminde başlamak üzere yatay geçiş başvurusu yapabiliyor muyuz?

 

            Hayır. Bölümümüzde yalnızca güz döneminde bölüme başlamak üzere yatay geçiş kabulleri olmaktadır.

Erasmus/değişim

1. Erasmus/değişime gidelim mi, ileriki lisansüstü başvurularımızda bize avantaj sunar mı?

 • Bu sorunun cevabı hem çok basit hem çok zor.  Her deneyim, hele de bu ülkenin dışında edinilen her deneyim (başka dünya ve yaşam şekillerini görebilme açısından) faydalı.  Öte yandan lisans egitimi esnasında değisime gitmemiş olmak bir dezavantaj değil (sonraki y. dışı yüksek lisans basvurularında). Hatta bazen neredeyse tersine diyebiliriz çünkü tümüyle burada kalınca da eğer çalışmak istediginiz alt alan belirginleşmeye başladıysa o alt alanda bir hocayla daha birebir çalışma olasılığınız var ve ileriki başvurularınızda o hocandan “şu dersi aldı, bu derste şu ölçülüyor ve şu notu aldı”dan çok daha etraflıca bir referans mektubu alma şansınız olabiliyor.

 

2. Erasmus/değişime gidersem dönem/yıl kaybeder miyim?

 • Buna genel olarak veya çoğunlukla hayır diyebiliriz, bunun da nedeni, Psikoloji Bölümü’nün son yılının alınması gereken dersler/kredilerle yığılı olmaması.  Dolayısıyla degisimde burada alacağınız ders miktarından daha az alsanız bile onu, son yılınızda, değşime gitmemiş arkadaşlarınızdan biraz daha fazla ders alarak (veya yazokulunda ders alarak) kolayca telafi edebilirsiniz.  Genelde değişime gidenler mezuniyetlerini uzatmıyor, uzatanlar ise –ister değişime gitmiş olsun veya olmasın—bunu zaten isteyerek, seçerek yapanlar oluyor.  

 

3. Hangi dönem Erasmus/değşime gitmek daha iyi?

 • Tek aklınızda tutumanız gereken, gideceğiniz dönemde BÜ’deki müfredatınızda hangi zorunlu derslerin olduğu.  Eğer o zorunlu derse denk gelen bir ders bulamazsanız değişime gideceğiniz yerde, bu o dersi sonradan geriye dönük telafi etmeniz gerektiği anlamına gelir (örn., 3. yılın 1. döneminde giderseniz PSY 301’i 4. yılınızın 1. döneminde telafi etmeniz gerekir çünkü PSY 301 yalnızca güz döneminde açılıyor; PSY 304 ise hem güz hem bahar döneminde açıldığı için öyle bir sorun yaşamazsınız).

 

4. Hangi dersleri saydırabiliyorum? 

 • Bölümümüzün müfredatında bolca “unrestricted elective” (serbest seçmeli) olduğundan değişimdeyken alacağınız ve başarıyla geçtiğiniz (yani BÜ notu CC ve üstüne denk gelen bir not ECTS harf notu olarak D veya örn. K. Amerika‘daki not çizelgesine göre C notu) her dersi saydırabiliyorsunuz.

 • Eğer dersin içeriği bizdeki spesifik bir dersle örtüşüyorsa aldığınız dersi bizdeki koduyla saydırabileceksiniz (örneğin, aldığınız dersin adı “Psychopathology”dir ve içeriği bizim “Abnormal Psychology” ile eşdeğerdir). Eşdeğerliliğin olup olmadığına ise ilgili dersi veren hocalarımızın görüşleriyle ancak karar veriliyor. Değişim için hazırlayacağınız online “learning agreement” e-petition’ınınızda spesifik bir ders yerine saydırmak istediğiniz dersin syllabus’unu yüklemeniz ve “suggested course” olarak hangisi yerine saydırmak istediğinizi belirtmeniz yeterli. Akademik danışmanınız yüklediğiniz syllabus’ı ilgili hocalara danışıp onaylayacak veya ders saydırmanızı UNRESTRICTED ELECT. olarak değiştirecektir.

 • Eğer almak istediğiniz bir ders bizdeki spesifik bir psikoloji dersiyle eşleşmiyorsa ama içerik ve kapsam olarak bizim bohçalara girebilecek tipte bir ders ise, hangi bohçaya uygun görülüyorsa ilgili akademik danışmanınız tarafından DEPT. ELECT. 1, 2 veya 3 olarak saydırılabiliyor.  Bohça derslerimiz hep belirli bir alanın temelini ve 300-400’lu derslerde onun biraz daha ilerisini yine belirli bir kapsamlılıkla veren derslerdir.  Örneğin, PSY 271 Neuroscience öyle bir ders, öte yandan “The Neuroscience of Vision” gibi bir ders almayı düşünüyorsanız bu bir bohça tipi dersi olmaz çünkü belli ki bizim special topics dersleri gibi fazla spesifik ve dar kapsamlı bir ders formunda bir ders olacaktır. Dolayısıyla o tip bir ders ancak UNRESTR. ELECT. olarak sayılabilir.

 

5. Mezuniyetimi bir dönem uzatmak sonraki başvurularımda sorun yaratabilir mi?

 • Hayır, bazen tersine ne yapmak istediğinizi anlamanız için size ek zaman verebilir.