FAQ

Lisans Ders Programı, Ders Kayıtları, Krediler ve Mezuniyet Durumu

1. Açılacak dersler listesini nereden görebilirim?

Kayıt İşleri’nin https://registration.boun.edu.tr/ websitesinde “schedule”a girdiğinizde kendi bölümünüz ve üniversitenin diğer bölümlerinin derslerini ilgili dönemi seçerek görebilirsiniz. “Psychology”i tıkladığınızda karşınıza bölümün o dönem açılan tüm derslerinin listesi çıkacaktır. Bu listede; derslerin kodlarını, kredisini, gün ve saatini ve “Descr.”i tıkladığınızda dersin programını (syllabus) görebilirsiniz. 

 

2. Schedule sayfasındaki ders saatlerini nasıl okuyabilirim?

Ders günleri M(onday), T(uesday) vd., ders saatleri ise 1., 2. vd. diye belirtiliyor, “1.” birinci saat, yani 9:00-9:50 demek, “2.” ise 10:00-10:50 demektir. Örneğin bir ders için gün ve saat olarak MWW 134 verilmişse bu dersin pazartesi saat 9:00-9:50 ve çarşamba 11:00-13:00 arası olduğu anlamına gelir. 

 

3. Lisans eğitimi ne türde derslerden oluşuyor?

Biz dersleri 4 tipe göre ayırıyoruz, “departmental core courses” diye geçen dersler, mezuniyetiniz için zorunlu olan bölüm dersleridir. “Non-departmental must courses” diye geçen dersler, bölüm dışı olup yine zorunlu olan derslerdir. “Department electives” (ya da “general area requirements”) diye geçen dersler ise üç alana ayrılıyor ve her alandan listelenen derslerden belirtilen miktardakini almanız yeterlidir. “Electives” (veya “unrestricted electives”) tipi dersler ise ilginizi çeken tüm diğer bölüm dışı veya bölüm derslerini kapsamaktadır ve toplam 45 kredilik derse kadar almanız gerekmektedir.  "Departmental core courses" ve "non-departmental must courses" derslerini ise zamanında almaya özen gösterin. Genelde dersler her dönem açılmıyor, almanız gereken dönemde açıkladıklarında bu dersleri alın.  

 

4. Lisans eğitimim boyunca takip etmem gereken ders programı nedir?

Bölüm web sitesinde Academic Programi tıkladığınızda karşınıza yaklaşık olarak dönemlere dağıtılmış 4 yıllık ders programınız çıkacaktır. Bu program Erasmus/Exchange ya da farklı nedenlerle esneklik gösterebilir. Örneğin, 3. sınıf zorunlu dersi olan PSY304 her iki dönemde de açılmaktadır ve duruma göre 1. ya da 2. dönemde alınabilir, çok özel istisnai durumlarda 4. sınıfa bırakılabilir. Ya da bölüm seçmeli (dept. elective) ve bölüm dışı serbest seçmeli (unrestricted elective) dersler o dönem açılan derslere göre yer değiştirebilir. Önemli olan 4 yılın bitiminde tüm zorunlu ve seçmeli alanların kredisini genel olarak tamamlamaktır. Ek olarak, bölüm seçmelisi (department electives) derslerde farklı bohça derslerinden (area courses) belirli sayıda dersler almalısınız.

 

5. Bohça derslerinin (area courses) mezuniyet için önemi nedir?

Area Courses sayfasından bölümden mezun olabilmeniz için ne tip derslerden kaç tane almanız gerektiğini göreceksiniz. Sayfanın sonundaki “Psychology Departmental Program” şablonlarını dikkatlice okuyup, seçtiğiniz derslerin hangi gruptaki derslere uygun olduğunu belirleyin. Bu şablonu basıp her dönem sonunda aldığınız dersleri ve notları bu forma işlemeniz, geç mezun olmanıza neden olabilecek sorunların çıkmaması için aldığınız dersleri kontrol etmeniz, gerekli durumlarda danışmanınızdan fikir almanız son derece önemlidir. 

6. Bohça derslerinin (area courses) nasıl ayrılır?

"General Area Requirement" adı altında 3 farklı alanımız var (sıkça bu alanlara “bohça” da deriz halk ağızıyla :) ). Alan 1’deki dersler ağırılıklı olarak gelişimsel, sosyal ve kişilik psikolojisiyle ilgili dersler. Alan 2’deki dersler biyopsikoloji, öğrenme ve bilişsel psikolojiyle ilgili dersler. Alan 3’teki dersler ise psikolojinin uygulama tarafıyla ilgili dersler.  

Alanlar ve altlarındaki dersler özetle şöyle:  
Alan 1 (en az üç tane alınmalı): 

    PSY 233 / PSY 234 / PSY 241 / PSY 242 / PSY 251 / PSY 338 / PSY 443 / PSY 48F

Alan 2 (en az üç tane alınmalı): 

    PSY 222 / PSY 228 / PSY 271 / PSY 326 / PSY 327 / PSY 377 / PSY 428 / PSY 484 / PSY 48B / PSY48R

Alan 3 (en az iki tane alınmalı):

    PSY 362 / PSY 363 / PSY 364 / PSY 464 / PSY 466 / PSY 48T

 

7. Bohça derslerini birbirileriyle tekrar (repeat) edebilir miyim?

Bu dersler birbirileriyle tekrarlanamaz (“repeat” edilemez), F alındığı takdirde o ders ancak kendisiyle tekrarlanabilir.  

 

8. Hazırlığı hangi notla geçersem hangi İngilizce derslerini almam gerekir?

BUEPT A ile geçen - Herhangi bir zorunlu ek inglizce dersi almak ZORUNDA değil. Ancak HUM 101-102 ya da AE 200 kodlu bir ders unrestricted elective olarak alınması ÖNERİLİR.
BUEPT B ile geçen - AE 200 kodlu bir ders YA DA HUM 101-102 derslerinden BİRİNİ almalıdır. Bu ingilizce ek ders zorunluluğu tamamlanmadan yabancı dile başlayamaz.
BUEPT C ile geçen - İlk yıl AE 111-112 derslerini almalıdır. İkinci yıl itibariyle AE 200 kodlu bir ders YA DA HUM 101-102 derslerinden BİRİNİ almalıdır. Bu İngilizce ek ders zorunluluğu tamamlanmadan yabancı dile başlayamaz.

Önemli Not: 2021 Güz döneminden itibaren dil yükümlülüğü kuralının şu şekilde değiştirilmesine karar verildi:

BUEPT’i B ile geçenler AE 2XX ile aynı anda bir yabancı dil dersi alabilir. Ama C ile geçenler ilk senelerinde zorunlu olarak aldıkları AE111 ve AE112 ile aynı anda bir yabancı dil dersi alamazlar. Bu öğrencilerin AE yükümlülüklerini tamamlamadan dil derslerini kredisiz olarak almalarına da izin verilmeyecektir. (Güncel kural)

 

9. Unrestricted electives (serbest seçmeli) derslerin kaç kredili olduğu önemli mi?

“Unrestricted Electives” kategorisinde önemli olan sizin orada aldığınız derslerle toplam 134 mezuniyet kredisini tamamlamanızdır. Dolayısıyla aldığınız seçmeli derslerin 2, 3 veya 4 kredili olmasına bağlı olarak ve İngilizce seviyenize bağlı olarak “non-departmental must courses” kategorisi altında almanız gereken zorunlu İngilizce takviye derslerin sayısına bağlı olarak o kategorideki toplam ders sayısı değişebilmektedir. Bu dersler, yukarıda da belirttiğimiz gibi her türlü dersi kapsamaktadır.

 

10. Yabancı dillerle ilgili hangi unrestricted electives (serbest seçmeli) derslerini alabilirim?

FR, SPA vd. dil dersleri, ayrıca FLED (Foreign Language Education) bölümü altında İtalyanca, Western Languages & Literatures Bölümü’nün altında da Latince, Grekçe, Çince, Rusça gibi daha farklı dillerin derslerini de bulabilirsiniz.  

 

11. Kültür tarihi ile ilgili hangi unrestricted electives (serbest seçmeli) derslerini alabilirim?

Western Languages & Literatures Bölümü’nün altında HUM kodlu Cultural Encounters isimli dersi veya FA kodlu caz tarihi, film analizi, senaryo yazılımı, belgesel filmcilik, Anadolu sanatı, modern dans analizi gibi çok değişik dersler bulabilirsiniz.  

 

12. Fen bilimleri ile ilgili hangi unrestricted electives (serbest seçmeli) derslerini alabilirim?

Fen bilimleri dışındaki öğrenciler için hazırlanmış Fizik Bölümü altındaki SCI 101 ve Kimya Bölümü’nün altındaki SCI 102 kodlu dersleri alabilirsiniz. Hatta psikoloji giderek fen bilimleri kavrayışı da gerektiren bir alan olduğundan genel bir “bilim okuryazarlığı” veren bu derslerden en azından birini almanızı çok tavsiye ederiz.  

 

13. Sanatla ilgili hangi unrestricted electives (serbest seçmeli) derslerini alabilirim?

Ayrıca Department of Fine Arts’ın altında seramik ve benzeri PA kodlu dersleri de seçebilirsiniz (ancak bu derslerden mezuniyetinize kadar en fazla 4 adet alabilirsiniz).

 

14. Başka hangi unrestricted electives (serbest seçmeli) derslerini alabilirim?

Diğer bölümlerin 100 ve bazen 200 kodlu dersleri genele açık olabilmektedir. Tüm bu dersler tüm öğrencilere açık olduğundan kayıtlarda erken davranmakta yarar var.

 

15. En fazla kaç PA kodlu ders alabilirim?

PA kodlu derslerin iki çeşidi var: 2 kredili, pass/fail (P/F) olarak verilenler ve 3 kredili, P/F veya harf notlu (AA, BA vs.) olarak verilenler. Hangi tipi olursa olsun, bu derslerden mezuniyetinize kadar ancak toplam 4 tanesi kredili olarak alınabilir. Dört tane PA dersini tamamlayıp yeni bir tane daha almak istediğiniz takdirde, PE derslerindeki gibi onlara da NC (noncredit) olarak kaydolmanız gerekir. 

 

16. PE kodlu dersler mezuniyet kredime sayılır mı?

PE kodlu dersler (yoga, spor vb.) sistemde 1 kredi gibi gözükse de bölümümüzde bu krediler toplam mezuniyet kredinize sayılmıyor. Bu dersleri seçebilirsiniz ancak kredi hesabınıza katmayın. İlerleyen dönemlerde toplam kredinize bakıp yanılmamanız için PE dersleri aldığınızda onları mutlaka NC (noncredit) olarak programınıza ekleyin. 

 

17. 49 kodlu “Readings and research (R&R)” derslerini nasıl alabilirim?

Tüm “Readings and research in ...” isimli PSY dersleri uygulama dersleridir ve pass/fail olarak verilir. Bu dersleri almak için dersi veren öğretim üyeleriyle konuşmanız gerekmektedir. Bu dersleri almak için 4. sınıfta olmanız gerekmemektedir ancak her dersin farklı önkoşulları olabilir. 

 

18. En fazla kaç 49 kodlu R&R dersi alabilirim?

Bu derslerden mezuniyetinize kadar en fazla 4 tanesinin kredisini mezuniyet kredinize sayabilirsiniz. Dolayısıyla ders seçimini yaparken bu noktayı göz önünde bulundurun. 4 dersten daha fazlasını almak isterseniz, kredisiz (NC) almanız gerekmektedir. 

 

19. 4 tane PA ve 49 kodlu ders alma hakkımız var; peki PA ve 49 kodlu derslerin her birinden mi 4’er tane alabilirim, yoksa ikisi toplamda 4 mü etmeli?

49 ve PA kodlu derslerin her birinden 4’er tane alabilirsiniz.       

 

20. En fazla kaç 48 kodlu “Selected topics” dersi alabilirim?

Tüm “ Selected Topics in...” isimli PSY dersleri içerik dersidir ve harf notuyla değerlendirilir. Bu derslerle ilgili olarak herhangi bir sayı kısıtlaması yoktur. 

 

21. Transkriptteki “+ XX” olarak görünen kredi sayısı ne anlama gelir?

Tüm pass/fail tipi dersler (PA kodlu dersler dahil) tamamlanmış kredi hanenizde “+ xx” olarak görünecektir ama normal kredi olarak sayılmaktadır. Örneğin tamamlanmış krediniz 25+6 olarak gözüktüğünde sizin toplam 31 kredi tamamladığınız ve bu 31 kredinin 6’sının P/F tipi derslerden geldiği anlamına gelir. (Harf notu yerine P/F olarak değerlendirilen derslerin kredileri sayılıyor ama bunlar doğal olarak genel not ortalamanızı (GNO) etkilememektedir.)  

 

22. Fazla kredi almam sorun olur mu? Fazla krediyle mezun olabilir miyim?

Hayır, fazla kredi almanız sorun olmaz, mezuniyetinizde bir engel taşımaz.

 

23. Öğrenciliğimi uzatmak istiyorum. Ders/kredi zorunluluklarımı tamamladıktan sonra öğrenci olarak ders almaya devam edebilir miyim?

Öğrenciliğinizi uzatmak, ancak belirli koşullar altında mantıklı bir karar olabilir. Bu koşulları danışmanınızla konuşup öğrenciliğinizi uzatmaya karar verdiyseniz; aklınızda bulundurmanız gereken, ders ve kredi zorunluluklarınızı yerine getirmeniz durumunda otomatik olarak mezun olacağınızdır. Öğrenciliğinizi uzatmak için en kolay ve risksiz yol, özellikle tek dönem uzatmak istediğinizde, serbest seçmeli dersler kategorisinden kredi eksiği bırakmanızdır. Zorunlu bir psikoloji dersini almayarak da öğrenciliğinizi uzatabilirsiniz.

 

24. 15 Krediden az ders alabilir miyim?

Eğer sistem sizi “SENIOR” olarak tanımlıyorsa, danışmanınız da onaylıyorsa alabilirsiniz.

 

25. Gerekli ortalamaya sahip olduğum halde, transkriptimde F ya da W (Withdrawal) olması, mezun olurken Onur ve Yüksek Onur Belgesi alma durumumu etkiler mi?

Eğer ortalamanız tutuyorsa, Onur ya da Yüksek Onur belgeleri için transkriptte F ya da W bulunmaması gibi şartlar aranmaz. Onur ya da Yüksek Onur öğrencisi olmanız için iki koşul vardır; genel not ortalamanız, ve okulu 8 dönem içerisinde bitirmiş olmanız*. Onur/Yüksek Onur öğrencisi olmanız için bu iki koşulu da sağlıyor olmanız gerekir.

*8 dönem içinde bitirme koşulu, Exchange’e gitmiş olan ve ÇAP yapan öğrencilerde aranmaz.

 

26. Notla (Örn., DD ile) geçtiğim dersi kendisiyle repeat edip W ettim. Eski notum sayılıyor mu?

Evet. Daha önce dersi alıp da belirli bir notla geçtiyseniz, W ettiğinizde ders en son geçtiğiniz notla sayılır.

 

27. Mezun olmak istiyorum, ancak transkriptimde hala F olan dersler var. Mezun olmamda sorun çıkar mı?

Transkriptinizde F olan bir ders var ise mezun olamazsınız. Dersi kredili ya da non-credit almış olmanız bu durumu değiştirmez. Mezun olabilmek için F olan derslerinizi Repeat etmeniz gerekmektedir.

 

Genel Not Ortalaması ve Etkileyen Durumlar

1. Ortalamam düşük olursa ne olur?

Not ortalaması önemlidir, unutmayın ki 2.50’in altında bir GNO ile mezun olduğunuzda hayatınızın herhangi bir döneminde iş hayatınızı bırakıp yüksek lisans yapmak isteseniz de bu yol size ömür boyu kapanmış olacak (doktora için minimum GNO daha yüksek olacaktır tabii). Böyle bir şansı kaybetmemek için daha birinci yılınızdan itibaren derslerinizi aksatmamaya çalışın. Bir sonraki maddedeki ders tekrarına ilişkin kısıtlamayı da göz önünde bulundurduğunuzda 3., 4. dönemlerden itibaren düşük olan bir GNO’yu yükseltmeniz oldukça zor olabilir.  

 

2. GPA yükseltmek için “DD/DC” aldığım dersleri tekrar (repeat) edebilir miyim?

200, 300 ve 400 kodlu PSY derslerinde alınan DD ve DC notları için artık ders tekrarı imkanı sunulmayacak (Bu kural ”repeating” ve “on probation” statüsündeki öğrencileri kapsamaz). DD ve DC ders tekrarı hakkı sadece birinci sınıf dersleri için ve bölüm dışı seçmeliler için geçerlidir.  DD/DC ders tekrarı hakkınız olan derslerde ise şu kurallar geçerlidir:

(1) yıl içinde bir dönemde en fazla 1 DD/DC dersini tekrar alabilirsiniz;
(2) tekrar almak istediğiniz dersleri en fazla 3 dönem içinde almanız gerekiyor; 
(3) en son aldığınız not sayılıyor ancak önceki notunuz yine de transkriptte görünecek. 

 

3. “F” aldığım zorunlu dersleri başka bir ders ile tekrar edebilir miyim?

Hayır, “F” aldığınız zorunlu dersleri sadece aynı dersle tekrar etmek zorundasınız (örn., PSY 101, PSY 101 ile veya MATH 105 yine MATH 105 ile)  

 

4. “F” aldığım alan seçmelisi (department elective) başka bir ders ile tekrar edebilir miyim?

“F” aldığınız alan seçmeli (alan 1, 2, veya 3) dersi yine aynı dersle tekrarlamak zorundasınız, aynı alandan farklı bir PSY dersi ile tekrarlayamazsınız! Örneğin, PSY 228’i, PSY 326 ile tekrarlayamazsınız. (Bu durumda bir istisna vardır. PSY 363 dersinden “F” almanız durumunda, bu dersi A, B veya C alanlarından herhangi bir bölüm seçmelisi ile tekrar edebilirsiniz.)

 

5. Add/drop döneminden sonra zorlandığım/bırakmak istediğim bir dersten çekilebilir miyim?

Bir dersi seçtiniz ve kayıtlardan yaklaşık 10 gün sonra başlayan Add/Drop (derse ekleme/çıkarma) döneminde de o dersi almaya devam etme kararı aldınız diyelim, ama sömestrin ilerleyen zamanında dersin yükümlülüklerini yerine getiremeyeceğinizi fark ettiniz. Bu durumda, dönemin başlamasından yaklaşık 8 hafta sonra başlayan Withdrawal (dersten çekilme) döneminde o dersten danışman onayıyla çekilebilirsiniz.

 

6. Dersten çekilmenin şartları nedir?

Sadece birinci sınıfın zorunlu derslerinde ve F aldığınız için tekrarlamak zorunda olduğunuz derslerden çekilme hakkınız yok. Onun dışındaki tüm derslerden dönemlik kredi sayınızı 15 kredinin altına düşürmemek koşuluyla çekilebilirsiniz, aksi takdirde dilekçe yazmanız gerek. Lisans eğitiminiz süresince, en fazla 3 dersten çekilme (withdrawal) hakkınız vardır.

 

7. Dersten çekilmenin sonuçları nedir, transkriptte nasıl görünür?

Bir dersten çekildiğiniz takdirde dersin yanında W işareti konacaktır. Bu işaret ileriki başvurularınızda herhangi olumsuz bir şey ifade etmez, sadece ve sadece dersten çekildiğinizi gösterir, o kadar. 

 

8. Bir dönemliğine eğitimimi dondurabilir miyim?

Eğer ciddi bir sağlık ve bunun gibi başka bir probleminiz olursa ve bu problemden dolayı derslere devam edemeyecek duruma gelirseniz "Dönem İzni" alabilmek için başvurabilirsiniz.

 

9. Dönem izni almak eğitim süremden götürür mü?

Dönem iznini hastalık gibi bir nedenle aldığınızda normal eğitim sürenize sayılmamaktadır, öte yandan o dönem yaşadığınız kimi ailevi/kişisel zorluklar nedeniyle* dönem izni aldıysanız 14 dönemlik sürenize sayılarak verilir (yani topu topu 14 dönemlik eğitim hakkınızın 1 dönemi eksilmiş olur o kadar).

 

10. Hangi durumlarda dönem izni almalıyım?

Bazen öğrencinin bir dersten çekilip dönemdeki performansını düzeltme imkânı olabiliyor ama bazen öyle bir durum olur ki (ailevi, kişisel vb.), o dönemi hiçbir şekilde düzgün yürütemeyeceğinizi fark edersiniz. Bu durumda mutlaka danışmanınızla görüşün, bölüme danışın ve gerekirse dilekçelerle işlemlere başlayabilirsiniz.

 

11. Dönem izni almak not ortalamamı nasıl etkiler?

Kimi kez öğrencilerin, herhangi bir nedenden dolayı tüm derslerini boşladıklarını ve boşu boşuna dönem sonunda F’lerle dolu bir transkript getirdiklerini gözlemliyoruz. Buna hiç gerek yok, dönemi dondurursanız (tabii dilekçeniz hem bölüm hem fakülte tarafından onaylanmalı) o dönemki tüm derslerinizin yanında L harfi duracaktır, o kadar, yani GNO’nuz düşmeyecektir gereksiz yere.  

 

12. Dönem izinin son başvuru tarihi nedir?

Dönem izni için bir son başvuru tarihi yoktur, yani dönemin 3. ayında bile öyle bir hakkınız vardır.

 

Bölümde Yürütülen Deneyler

1. PSY 101 / PSY 241 dersi öğrencisiyim. Bölümde yürütülen deneylere katılıp fazladan kredi alabileceğim söylendi. Deneylere ismimi nereden yazabilirim?

Bölümde yürütülen deneylere katılmak için rps.boun.edu.tr adresine boun uzantılı e-posta adresiniz ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz. Katıldığınız deneylerin deney numaralarını, yer ve zamanlarını, ve deney yürütücüsünün iletişim bilgilerini (telefon numarası ve e-posta adresi) not etmeniz gerekmektedir. 

 

2. Deneylerden kaç kredi topladığımı dönem içerisinde nereden görebilirim?

Topladığınız kredileri Research Participation System üzerinden görebilirsiniz. Bazı deney yürütücüleri deney kredilerini katılım sonrasında vermeyi tercih ederken, bazıları dönem sonunda vermeyi tercih etmektedir. Bu nedenle deneylerden topladığınız kredi sayısına ilişkin en doğru bilgiye dönem sonunda ulaşabilirsiniz. Dönem sonunda size topladığınız deney kredileriyle ilgili bir e-posta yollanacak ve bir hata varsa itiraz etmeniz için süre tanınacaktır. 

 

3. Bir deneye adımı yazmıştım. Deney numarasını / araştırmacının adını / deneyin yerini not almayı unutmuşum. Ne yapabilirim?

Katılmak üzere listeye isminizi yazdığınız deneylerin bu bilgilerini bir yere not edip onları saklamakla yükümlüsünüz. Bu gibi durumlarda araştırma görevlileri size yardımcı olamayabilir.

 

4. Tüm deneylere katıldıysam ders notum mutlaka bir harf yükselecek mi?

Tüm deneylere katılmış olmanız ders notunuzun mutlaka bir harf yükseleceği anlamına gelmeyebilir. Örneğin, PSY 101 öğrencileri maksimum 5 kredi toplayabilirler. Topladığınız krediler, dönem sonu notunuza eklenir ve daha sonra harf notunuz dersin hocasının belirlediği aralıklara göre saptanır.

Çift Anadal ve Yandal

1. Bölümünüzün yandal programı var mı?

Bölümümüzde yandal programı bulunmamaktadır.

 

2. Bölümünüzde Çift Anadal yapmak istiyorum. Hangi bölümlerde okuyan öğrenciler Çift Anadal Programınıza başvurabiliyor?

Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji, Batı Dilleri ve Edebiyatı, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Ekonomi, İşletme, Felsefe, ve Tarih bölümlerinde okuyan öğrencileri bölümümüze çift anadal başvurusunda bulunabilirler.

 

3. Çift anadal programına kaçıncı sınıfta başvurabilirim?

Çift anadal programı başvuruları en erken 3. dönemin sonunda, en geç 5. Dönemin sonunda yapılabilir.

 

4. ÇAP öğrencilerinin danışmanı kimdir? Bir tane mi danışmanım olacak, yoksa her iki bölümden de mi danışmanlarım olacak?

2013 İlkbahar döneminden itibaren ÇAP öğrencilerine kayıtlı olduğu her iki bölümden de birer danışman atanır, bu danışmanlardan biri asıl danışman olarak belirlenir; program onaylama başta olmak üzere diğer konularla da ilgilenecek olan kişi asıl danışmandır.

Kurum İçi ve Kurumlararası Yatay Geçiş

1. Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümüne geçmek istiyorum. Kaçıncı sınıfta olmam gerek?

Yatay geçiş başvurunuzun değerlendirmeye alınabilmesi için 1. ya da 2. sınıfı bitiriyor olmanız gerekmektedir. Başka bir deyişle, başvurular en erken 2. dönemin sonunda, en geç 4. dönemin sonunda yapılabilmektedir.

 

2. Yatay geçiş başvurusunda bulunabilmek için gerekli koşullar (GPA, İngilizce vs.) nelerdir?

Başvuru için gerekli belge ve gerekliliklere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

a. Başvuru Sayfası:  http://adaylar.boun.edu.tr/tr-TR/Sayfa/YatayGecis

b. Boğaziçi Üniversitesi Yatay Geçiş Yönetmeliği:  http://www.boun.edu.tr/tr_TR/Content/Ogrenciler/Ogrenci_Isleri/Yonetmelik_ve_Ic_Tuzukler/Yatay_Gecis_Yonetmeligi

 

3.  Bahar döneminde başlamak üzere yatay geçiş başvurusu yapabiliyor muyuz?

Hayır. Bölümümüzde yalnızca güz döneminde bölüme başlamak üzere yatay geçiş kabulleri olmaktadır.

Erasmus/değişim

 

1. Erasmus/değişime gidelim mi, ileriki lisansüstü başvurularımızda bize avantaj sunar mı?

Bu sorunun cevabı hem çok basit hem çok zor.  Her deneyim, hele de bu ülkenin dışında edinilen her deneyim (başka dünya ve yaşam şekillerini görebilme açısından) faydalı.  Öte yandan lisans egitimi esnasında değisime gitmemiş olmak bir dezavantaj değil (sonraki y. dışı yüksek lisans basvurularında). Hatta bazen neredeyse tersine diyebiliriz çünkü tümüyle burada kalınca da eğer çalışmak istediginiz alt alan belirginleşmeye başladıysa o alt alanda bir hocayla daha birebir çalışma olasılığınız var ve ileriki başvurularınızda o hocandan “şu dersi aldı, bu derste şu ölçülüyor ve şu notu aldı”dan çok daha etraflıca bir referans mektubu alma şansınız olabiliyor.

 

2. Erasmus/değişime gidersem dönem/yıl kaybeder miyim?

Buna genel olarak veya çoğunlukla hayır diyebiliriz, bunun da nedeni, Psikoloji Bölümü’nün son yılının alınması gereken dersler/kredilerle yığılı olmaması.  Dolayısıyla degisimde burada alacağınız ders miktarından daha az alsanız bile onu, son yılınızda, değşime gitmemiş arkadaşlarınızdan biraz daha fazla ders alarak (veya yazokulunda ders alarak) kolayca telafi edebilirsiniz.  Genelde değişime gidenler mezuniyetlerini uzatmıyor, uzatanlar ise –ister değişime gitmiş olsun veya olmasın—bunu zaten isteyerek, seçerek yapanlar oluyor. 

 

3. Erasmus programına ne zaman başvurabilirim?

Değişim--yani bir döneminizi Avrupa (Erasmus) veya Avrupa dışı ülkelerde okuma-- programına 5., 6., 7. dönemler için başvurabilirsiniz. Başvurular yaklaşık gitmek istediğiniz dönemden bir yıl öncesinde başlamaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için Uluslararası İlişkiler Ofisi'nin şu linkinden http://www.intl.boun.edu.tr  ve bölümün websayfasındaki şu linkten https://psychology.boun.edu.tr/content/outgoing-students inceleyin lütfen.  

 

4. Hangi dönem Erasmus/değşime gitmek daha iyi?

Tek aklınızda tutumanız gereken, gideceğiniz dönemde BÜ’deki müfredatınızda hangi zorunlu derslerin olduğu.  Eğer o zorunlu derse denk gelen bir ders bulamazsanız değişime gideceğiniz yerde, bu o dersi sonradan geriye dönük telafi etmeniz gerektiği anlamına gelir (örn., 3. yılın 1. döneminde giderseniz PSY 301’i 4. yılınızın 1. döneminde telafi etmeniz gerekir çünkü PSY 301 yalnızca güz döneminde açılıyor; PSY 304 ise hem güz hem bahar döneminde açıldığı için öyle bir sorun yaşamazsınız).

 

5. Hangi dersleri saydırabiliyorum?

Bölümümüzün müfredatında bolca “unrestricted elective” (serbest seçmeli) olduğundan değişimdeyken alacağınız ve başarıyla geçtiğiniz (yani BÜ notu CC ve üstüne denk gelen bir not ECTS harf notu olarak D veya örn. K. Amerika‘daki not çizelgesine göre C notu) her dersi saydırabiliyorsunuz.

           

Eğer dersin içeriği bizdeki spesifik bir dersle örtüşüyorsa aldığınız dersi bizdeki koduyla saydırabileceksiniz (örneğin, aldığınız dersin adı “Psychopathology”dir ve içeriği bizim “Abnormal Psychology” ile eşdeğerdir). Eşdeğerliliğin olup olmadığına ise ilgili dersi veren hocalarımızın görüşleriyle ancak karar veriliyor. Değişim için hazırlayacağınız online “learning agreement” e-petition’ınınızda spesifik bir ders yerine saydırmak istediğiniz dersin syllabus’unu yüklemeniz ve “suggested course” olarak hangisi yerine saydırmak istediğinizi belirtmeniz yeterli. Akademik danışmanınız yüklediğiniz syllabus’ı ilgili hocalara danışıp onaylayacak veya ders saydırmanızı UNRESTRICTED ELECT. olarak değiştirecektir.

 

Eğer almak istediğiniz bir ders bizdeki spesifik bir psikoloji dersiyle eşleşmiyorsa ama içerik ve kapsam olarak bizim bohçalara girebilecek tipte bir ders ise, hangi bohçaya uygun görülüyorsa ilgili akademik danışmanınız tarafından DEPT. ELECT. 1, 2 veya 3 olarak saydırılabiliyor.  Bohça derslerimiz hep belirli bir alanın temelini ve 300-400’lu derslerde onun biraz daha ilerisini yine belirli bir kapsamlılıkla veren derslerdir.  Örneğin, PSY 271 Neuroscience öyle bir ders, öte yandan “The Neuroscience of Vision” gibi bir ders almayı düşünüyorsanız bu bir bohça tipi dersi olmaz çünkü belli ki bizim special topics dersleri gibi fazla spesifik ve dar kapsamlı bir ders formunda bir ders olacaktır. Dolayısıyla o tip bir ders ancak UNRESTR. ELECT. olarak sayılabilir.

  

6. Mezuniyetimi bir dönem uzatmak sonraki başvurularımda sorun yaratabilir mi?

Hayır, bazen tersine ne yapmak istediğinizi anlamanız için size ek zaman verebilir.

 

7. Erasmus/Exchange başvuruları nereden yapılıyor? Başvururken nelere dikkat etmeliyim?

Başvurular BUIS üzerinden Erasmus Başvurusu kısmına tıklayarak yapılıyor.  Başvurmadan önce http://www.intl.boun.edu.tr/?q=office-international-relations-staff sitesinden bir önceki senenin placement sonuçlarına bakmanız ve ona göre okul sıralamanızı yapmanız tavsiye edilmekte. Ayrıca yine http://www.intl.boun.edu.tr/?q=office-international-relations-staff sitesinden Erasmus/Exchange başvurularında öğrencileri sıralamak için kullanılan University Points’in nasıl hesaplandığına bakabilir ve kendi GPA’iniz ve BUEPT skorunuz ile üstünkörü bir hesaplama yaparak durumunuzu görebilirsiniz.

8. Partnerlist'te gördüğüm kotalar yıllık mı dönemlik mi?

Partner listesinde görülen kotalar yıllık kotalar. Örneğin bir okulun kotası 1 kişiyse, o okul sadece bir dönem öğrenci kabul edecek, diğer dönem ise kabul almayacak demektir.

9. Nomine edildiğimde o okula gideceğim kesinleşiyor mu?

Prosedür olarak hayır. Nomine edildiğinizde gideceğiniz okula başvurup artık işlemlerinizi o okulla birebir olarak sürdürüyorsunuz. Ancak neredeyse her zaman başvurunuz kabul ediliyor.

10. Erasmus'ta hibe çıkması zor mu?

 Psikoloji bölümünden başvuranların not ortalaması genelde yüksek oluyor, özellikle yüksek rağbet gören İngilizce dilli yerler için hibe bulmak zorlaşabiliyor.

11. Erasmus'ta hibe çıkmazsa ne yapabilirim? Gideceğim okulu değiştirebilir miyim?

Eğer hibesiz gitmek istemiyorsanız başvurunuzu iptal edip bir sonraki başvuru döneminde tekrar şansınızı deneyebilirsiniz.

 

 

 

Yüksek Lisans ve Doktora Başvuruları

1. Bahar dönemi için yüksek lisans / doktora başvurusu alıyor musunuz?

Hayır. Bölümüzde yalnızca güz döneminde başlanmak üzere yüksek lisans / doktora programları açılmaktadır.

 

2. Lisansım Psikoloji değil. Yine de yüksek lisansa başvurabilir miyim?

Bu durum ile ilgili her sene aynı şekilde süregelen bir uygulama bulunmamaktadır; kimi yıllarda lisansı Psikoloji olmayan adayların başvurusu kabul edilmekte, kimi yıllarda bu durum mümkün olmamaktadır. Bu nedenle kişilerin üniversitemiz programlarına başvuruların yapıldığı web sitesinde yayınlanan güncel yüksek lisans programı ilanında ilgili alanı kontrol etmeleri gerekmektedir.

Lisansı psikoloji olmayan adaylar, eğer yüksek lisans programına kabul edilirlerse 1(bir) yıl süreyle Psikoloji lisans programındaki temel dersleri alacakları bir Bilimsel Hazırlık programına tabi tutulurlar. Bu süre içinde Bilimsel Hazırlık sınıfında başarılı olan öğrenciler, daha sonra Yüksek Lisans dersleri almaya başlayabilirler.

 

3. Yüksek lisansım Psikoloji değil. Yine de doktoraya başvurabilir miyim?

Klinik Psikoloji doktora programına başvuruda bulunabilmek için Klinik Psikoloji yüksek lisans derecesine sahip olmanız gerekmektedir.  Psikolojik Bilimler doktora programı psikoloji ile alakalı alanlarda (dilbilim, bilişsel bilim, sinirbilim, bilgisayar bilimi, vs.) yüksek lisans almış adaylara açıktır.

 

4. Başvurulardaki faktörlerin ağırlıkları nelerdir? Lisans ortalamam/ALES skorum düşükse hiç şansım yok mu?

Lisans ortalamanız, ALES skorunuz vs. tek başına etki yaratmayacaktır; asıl önemli olan sizin başvuru paketinizin bütünüdür. Başka bir deyişle; genel not ortalamanız, sınav skorlarınız, niyet mektubunuz, bilim sınavı ve mülakattaki başarınız, araştırma deneyiminiz vs. gibi tüm faktörlerin bütününün kabul alma sürecine etkisi vardır.

 

5. Her sene yüksek lisans / doktora programı açılıyor mu?

Lisansüstü programlarımızın hepsi her yıl açılmayabiliyor. Her yılın Şubat-Mart aylarında, bir sonraki akademik yılın (Eylül’de başlanmak üzere) lisansüstü başvuru duyurusu web sitesinde yayınlanır. Bu aylarda, web sitesini takip edip güncel duyuruya ulaşabilirsiniz.

 

6. Lisansüstü programlara başvuru için gereken bir sınava (örn. ALES) girdim fakat tekrar girersem daha yüksek bir puan alabileceğime inanıyorum.  Acaba başvurular tamamlandıktan sonra sınava tekrar girip yeni bir puan gönderebilir miyim?

Başvurular esnasında ALES/GRE/GMAT  ya da dil skorunuzu belirtmemeniz durumunda, bölümümüzden kabul alırsanız kabulünüz “şartlı kabul” olacak ve ilgili skorunuzu kesin kayıt tarihine kadar Kayıt İşleri’ne vermeniz gerekecektir.

 

7. Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümü olarak lisansüstü programlara sadece kendi bölümünüzden öğrenci aldığınıza dair söylentiler duyuyorum. Başka bir bölüm/üniversiteden geliyorum; hiç şansım yok mu?

Bölümümüz lisansüstü programlarına gelen başvuruları, öğrencinin akademik potansiyeline göre değerlendirmekteyiz. Geçmiş senelerde kabul ettiğimiz birçok öğrencinin kendi bölümümüz dışında çeşitli bölüm ve üniversitelerden olduğu da göz önüne alındığında, bahsedilen durumun yalnızca bir söylenti olup gerçeği yansıtmadığı görülmektedir.

 

8. Bölümünüze lisansüstü programlarından birisine kabul aldıktan sonra İngilizce hazırlık okuyabilir miyim?

Ne yazık ki bölümümüz lisansüstü programları için İngilizce hazırlık kontenjanı yoktur.  Lisansüstü programlarımıza kabul almak için bir dil sınavıyla (BÜEPT, TOEFL vs.) İngilizce yeterliliğinizi göstermeniz beklenmektedir.  Ayrıca bilim sınavı ve mülakat da İngilizce yapılmaktadır.

 

9. Bilim sınavında ne çıkıyor? Nasıl hazırlanabilirim? Kitap önerir misiniz?

Bilim sınavı iki kategoriden oluşmaktadır.  Bir kategoride araştırma metodları / istatistik bilgisini kullanarak cevap vereceğiniz sorular, diğer kategoride ise özel olarak başvurduğunuz alana ait (örn., gelişimsel psikoloji, sosyal psikoloji vs.) soru(lar) olmaktadır.  Herhangi bir kitap önermiyoruz; sınava giriş düzeyindeki ders kitaplarından herhangi birini kullanarak hazırlanabilirsiniz.

 

10. Doktora başvurusunda istenen araştırma önerisini yazarken nelere dikkat etmeliyim?

İngilizce olarak yazılacak proje önerisinin konusu başvuru sahibince belirlenecek ve önerinin başvuru sahibi tarafından bağımsız olarak geliştirilmiş olması koşulu aranacaktır. Önerinin, referanslar hariç maksimum 3000 kelime olması beklenmektedir. Beklenti, önerilen projenin özgünlük değerinin yüksek, teorik olarak anlamlı ve yapılabilir olmasıdır. Proje önerisinde detaylı bir literatür özeti sunulmalı, projenin amacı (ya da amaçları) projede önerilen çalışmanın (veya çalışmaların) yöntemi ve verilerin analizinde kullanılacak yaklaşım net bir şekilde açıklanmalıdır. Proje önerisi 150-200 kelimelik bir özet içermeli ve APA kurallarına uyulmalıdır. Adayların psy@boun.edu.tr adresine yazarak proje önerisi formatı hakkında danışmaları önerilmektedir.

 

11. Eğitim dili İngilizce olan bir bölümden mezun oldum, yine de belirtilen dil sınavlarından birisine girmem gerekiyor mu?

Eğitim dili İngilizce olan bir okuldan mezun olsanız dahi başvuru koşulları altında belirtilen sınavlardan birinden geçerli bir puan almanız gerekmektedir.

 

12. Yurt dışında bir üniversiteden mezun oldum, denklik için ne yapmam gerekiyor?

Öğrencinin denklik için Yükseköğretim Kurulu'na (YÖK) denklik başvurusunda bulunması ve denkliği uygun görülenlerin belgesini başvuru belgelerine eklemesi gerekmektedir. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. 

Dilekçeler, Staj, vd.

1. Bölüme/dekanlığa nasıl dilekçe gönderebilirim?

Dilekçeler artık e-dilekçe olarak hazırlanıyor. ÖBİKAS’tan öğrenci hesabınıza girdiğinizde e- dilekçe sisteminin nasıl çalıştığını inceleyebilirsiniz.

 

2. Hangi sebeplerle dilekçe gönderebilirim?

Örneğin değişime gidip döndüğünüzde derslerinizi saydırmak için e-dilekçeyle talepte bulunmanız lazım. Değişim süreciyle ilgili bilgileri şu linkte bulabilirisiniz: https://psychology.boun.edu.tr/content/outgoing-students

 

3. Staj yapmak zorunlu mu?

Bölümümüzde staj zorunluluğu yoktur ancak dönem aralarında staj yapmak, özellikle 1. ve 2. sınıftan sonra sizin açınızdan çok yararlı olabilir.

 

4. Hangi alanlarda staj yapabilirim?

Özel sektörde İnsan Kaynakları alanında yaptığınız staj size insan kaynakları hakkında daha yakın bilgi verebilecektir ki bu gelecekteki kariyerinizi şekillendirmek açısından iyi olur. Öte yandan TOG, AÇEV, KADER vb. Sivil Toplum Kuruluşları(STK)’nda staj yapmak da sizin için çok geliştirici ve yararlı olur. Klinik alandaki stajları ise (hastaneler, klinikler, rehabilitasyon merkezleri vb.) 3. sınıftan sonra yapmanızı tavsiye ederiz.

 

5. Stajlarla ilgili nereden detaylı bilgi alabilirim?

Bölüm websitemizdeki https://psychology.boun.edu.tr/content/voluntary-internship linkinden klinik ve diğer stajlarla ilgili bilgi alabilirsiniz (örn. Klinik staj ilkeler dosyası). Klinik alanındaki sorularınız için mutlaka bölümün klinik alanda çalışan öğretim üyelerine danışın.  

 

6. Staj başvuru formunu nereden bulabilirim?

Staj başvuru formunu https://psychology.boun.edu.tr/content/voluntary-internship linkinde bulabilirsiniz.  

 

7. Stajımı dönem içinde yapabilir miyim?

Bölüm olarak hiçbir şekilde öğrencilerin dönem içi staj yapmasını onaylamıyoruz, stajlar ancak yaz ve kış tatilleri içinde yapılabilir. Bunun tek istisnası, son sınıfa gelmiş ve 11-12 kredilik ders yükü kalmış öğrencilerdir, ancak bu da yine akademik danışmanının bilgisi ve onayı dahilinde olmak zorundadır.  

 

8. Öğrenci Temsil Kurulu (ÖTK) nedir?

Üniversitemizin tüm öğrencilerini temsilen, adı ÖTK olan bir öğrenci temsil kurulu var. Bu kurul, öğrenci talep ve tepkilerinin yönetime ulaşımını sağlayan, etkin bir yaptırım gücüne sahip, karar alma sürecinde görüşleri okul yönetimi tarafından dikkate alınan, bağlı oldukları bölüm/ fakülte/ üniversitenin yönetim kurulu toplantılarına katılan, tamamı seçimle belirlenmiş öğrencilerden oluşan bir kuruldur.  

 

9. ÖTK nasıl kurulur?

Bölümler her yıl kendi içlerinden birer temsilci seçer ve tüm seçilen bölüm temsilcileri arasından ÖTK’ya giren kişiler seçilir. Bu tarz kurulları önemsiyoruz çünkü sizlere örgütlülük ve demokratik katılım gibi konularda deneyim kazandırır, ayrıca da ÖTK’da bölümünüzden bir temsilci olduğu takdirde sorunlarınızı çok daha rahat bir şekilde ilgili kurumlara iletebilirsiniz. (bkz. 2006-2007 ÖTK bülteni) 

Etik İlkeler

1. Hangi durumlar intihal sayılır?

Akademik etik ilkelerine özen göstermeniz çok önemlidir. İntihal, bölümümüzün ve üniversitemizin sıfır tolerans gösterdiği bir davranıştır.

  • Herhangi başka bir insanın eserinden bilgi alıp alıntılamadığınızda;
  • Referans vermeden tercüme ederek kendi cümlenizmiş gibi gösterdiğinizde; 
  • Referans vermeden bir başkasının fikrini farklı sözcüklerle ifade ettiğinizde;  
  • Referans verseniz dahi kullandığınız kaynağın bir cümlesinden birkaç kelimeyi tırnak işareti kullanmadan peşi sıra veya sırası değişitirilmiş olarak kendi cümlenizin içinde sunduğunuzda; ...intihal yapmış oluyorsunuz.  

 

 2. Nasıl paraphrasing yapmalıyım?

 Detaylı bilgi için bkz. http://www.buowl.boun.edu.tr/students/avoidingplagiarism.htm ve https://psychology.boun.edu.tr/content/academic-integrity)  
 

 3. Ödevimde intihal bulunursa sonuçları ne olur?

Herhangi bir ödevde intihal gördüğümüz an, söz konusu öğrenci (eğer grup projesiyse tüm grup)  

  • Ödevinden doğrudan ve değişmez şekilde “F” alacaktır; 
  • Hiçbir Readings & Research dersi alamayacaktır;
  • Bölümün hiçbir öğretim üyesinden referans mektubu isteyemeyecektir; 
  • Değişim ve ÇAP programlarına başvuru hakkını kaybedecektir; 
  • Bölüme hiçbir zaman araştırma görevlisi/uzman veya yüksek lisans/doktora öğrencisi olarak başvuramayacaktır.  

 

4. Üniversite yaşamında diğer etik ilkeler neler?

Akademik dışı etik ilkeler ve kurallarla ilgili olarak lütfen http://www.boun.edu.tr/tr_TR/Content/Genel/Etik_Ilkelerwebsitesindeki bilgileri dikkatlice okuyun.